LASY MIESZANE
Las mieszane siedliskowy typ lasu występujący na nizinach. Na terenie Polski zajmuje ok. 10,5% powierzchni siedlisk leśnych, głównie żyźniejsze gleby typu bielicowego lub brunatnego: piaski gliniaste oraz gliny piaszczyste. Dla siedliska lasu mieszanego głównymi gatunkami drzew są: dąb, buk, sosna.
PRZYKŁADY LASÓW MIESZANYCH:
- Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Jest powszechnie uważany za jedno z najszlachetniejszych drzew i praktycznie wszędzie na terenie swojego występowania cieszy się wyjątkowym szacunkiem i sympatią. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie.
- Buk okazałe, potężnie zbudowane drzewo liściaste o grubym pniu, masywnych konarach i szerokiej, kopulasto wysklepionej koronie. Osiąga wiek do 350 lat. Najbardziej charakterystyczną cechą buka, pozwalającą bez trudu rozpoznać to drzewo o każdej porze roku, jest jego jasna, szara, zawsze gładka kora. Lubi dość wysoką wilgotność powietrza i jest wrażliwy na wiosenne przymrozki, dlatego brak jest jego naturalnych stanowisk w centralnej i wschodniej Polsce. Rośnie na glebach żyznych, wapiennych, napowietrzonych i wilgotnych, ale nie podmokłych. Młode rośliny doskonale znoszą zacienienie.
- Sosna tworzy lasy mieszane oraz czyste bory sosnowe. W Polsce jest najpospolitszą z krajowych sosen, tworzy zespoły borów sosnowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz